Güvenli Alışveriş

Ekonomik lazer yazıcı özellikleri

 Ucuz lazer yazıcı ekonomik olmayabilir

Lazer yazıcı özellikleri açısından bakılması gereken ilk konu satın alınacak lazer yazıcının kullanım özelliklerinin ihtiyaca cevap verip vermeyeceği olmalıdır. Bilindiği gibi laser yazıcılarda özellikler arttıkça yazıcının fiyatları da aynı oranda yükselmekte olup, ilk alım sırasında ödenen ücret artacaktır.
Örneğin faks ihtiyacınız yoksa, faks özelliği bulunan çok fonksiyonlu bir lazer printer yerine yalnızca yazdırma ve tarama özelliğine sahip bir yazıcı alınması çok daha düşük maliyet getirecektir.
Laser yazıcı özellikleri açısından ihtiyaçların belirlenmesi ardından satın alınacak marka ve model seçimine gelindiğinde, tercih edilecek markanın bilinen markalardan birisi olmasına dikkat edilmelidir, yazıcının satın alınmasından itibaren sürekli tüketim malzemesine ihtiyaç duyulacağından, tüketim malzemelerine kolaylıkla erişilebilecek güçlü satış ve servis ağı olan yazıcı markaları tercih edilmelidir.
Marka tercihi yapılırken kullanmış olduğunuz ve sizi memnun eden markanın peşinden gitmek sizi her zaman mutlu etmeyebilir, örneğin size yıllardır kusursuz hizmet veren samsung 4521 yazıcınız yerine alacağınız yazıcının yine samsung marka olmasında ısrar ederek kullanım maliyetlerini incelemeden samsung xpress sl-m2070 yazıcı almanız durumunda kopya maliyeti açısından eski yazıcınızı mumla aramanız kaçınılmazdır.
Aslında yeni versiyon olarak üretilen yazıcı samsung sl-m2070 toner dolumu yapılmaya uygun yazıcılar arasında bulunmasına karşın samsung sl-m2070 yazıcı toneri üzerinde chip bulunmaı, kullanılan chipin maliyetleri açısında oldukça yüksek maliyetlere üretilmesi, aynı zamanda kullanılan chipin çok az sayıda baskı yapması kullanım maliyetlerinizi bir önceki yazıcı ile kıyaslandığında 3 katına çıkaracağı gözden kaçırılmamalıdır.
Aslında biraz araştırma yapılarak, marka saplantısına girmeden ve ilk alım maliyetlerindeki ucuz fiyat ile satılan yazıcıların büyüsüne kapılmadan analiz yapıldığında, bahsi geçen printer yerine hp laserjet pro p1102 yazıcı alınması sizi önemli ölçüde tasarruf ettirecektir.
İlk alım maliyeti açısından biraz fazla ödeme yapılsa dahi hp p1102 toner dolumu fiyatı açısından çok daha ucuz maliyetli bir yazıcıdır, aynı zamanda muadil toner kartuş kullanmayı tercih edenler için de oldukça ekonomiktir.
Bunun nedeni hp p1102 yazıcıda kullanılan kartuş üzerinde yer alan chip diğer modelle kıyaslandığında bedava denecek fiyata satılmakta olup, bu model yazıcılarda chip değişmese dahi kolaylıkla çalışmaya devam etmektedir.
Toner dolumu fiyatının ucuz olması yanında hp p1102 printer kartuşu samsung kartuşu ile kıyaslandığında, %50 daha fazla baskı yapabilme özelliği ortaya çıkmaktadır.
Muadil toner fiyatları açısından değerlendirme yaptığımızda marmaraburo.com sitesinde hp yazıcı toneri 1500 sayfa baskı yapmasına rağmen 35 liraya satılırken, samsung toneri 1000 sayfa baskı kapasitesine sahip olup 95 liraya satılmaktadır.
Örnekler çok daha fazla geliştirileceği için yazıcı satın alırken mutlaka marmara büro malzemeleri sitesine girerek kopya sayısı ve fiyatları değerlendirip en ekonomik lazer yazıcı tercih edilmelidir.