Güvenli Alışveriş

Toner Dolumu Yapılan Yazıcılar

TONERLİ YAZICI SEÇİMİ

Maliyetleri düşürebilmek amacıyla satın alınan yazıcıların kartuşları bittiğinde orijinali almak yerine dolum yaptırılması planlanır, nedendir bilinmez ancak yazıcı satıcıları hemen hemen her yazıcının tonerini doldurabildiğini söylerler, aslında söyledikleri bir yere kadar doğrudur, her yazıcı toneri doldurulabilir ancak dolum yapılan toner kartuşunun çalışması gereklidir. Daha doğrusu ucuz fiyatlara dolum yaptırılarak kaliteli baskı alınması gerekmektedir.

Tonerli yazıcılar iki grupta incelenebilir; bunlardan ilki drum ünitesi kartuş üzerinde bulunanlar ve ikincisi drum ünitesi ayrı olanlar.

Drum ünitesi kartuş üzerinde bulunanlar dolum yada yenileme yapıldıktan sonra yazıcıda test edilerek baskı kalitesi gözlemlenebilir. Drum ünitesi ayrı olan yazıcılarda alınan kopya test yazıcısındaki drum ünitesinin kalitesini yansıttığından asıl kullanıldığı yazıcıda nasıl kopya verebileceğini kestirmek zor olacaktır. Toner dolumu yapılan yazıcılar konusundaki diğer önemli ayrıntı ise kartuş üzerinde çip olup olmadığıdır. Çipli tonerlerin dolum yapılması ardından çipi değişmediği taktirde yazıcı tarafından algılanmayacağından baskı yapmak mümkün olmayacaktır. Toner dolumu fiyatlarını etkileyen en önemli etkenlerden birisinin de çip fiyatı olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Özellikle çok ucuza satılan yazıcıların gerek dolum fiyatları gerekse muadil tonerleri çok yüksek fiyata olanlardır, fiyatlarının da yüksek olmasının tek nedeni çip fiyatlarıdır.

Drum ünitesi ayrı olan yazıcıların orijinal toner kartuşları veya toner dolumları ne kadar ucuz fiyata dolarsa dolsun, birkaç kartuştan sonra drum ünitesinin değiştirilmesi gerektiğinden size çok pahalıya mal olması kaçınılmaz olacaktır. Bu sorunları başından önlemek amacıyla yazıcı alımını aceleye getirmeden satın alacağınız yazıcının kullandığı kartuş kodunu öğrenerek kaç paraya dolum yapıldığını ve muadilinin fiyatının ne kadar olduğu araştırılmalıdır.

İnternet sitemizi inceleyerek yazıcı modellerini kontrol ederek en iyi fiyatlara mal olan dolum yapılabilen yazıcılar arasından ihtiyacınıza en uygun olanı seçerek ucuz kopya maliyeti ile baskı yapabilirsiniz. Bazı kartuşların yenileme ücretleri düşük olsa dahi ara ürün olduklarından fazla satılmamış olabilir. Bu tip ürünlerin gerek boş kartuşları gerekse yan sanayi tabir ettiğimiz muadil ürünlerinin piyasada zor bulunacağı unutulmamalıdır.