Güvenli Alışveriş

Yazı Tahtası nedir Özellikleri Nelerdir

 Yazı Tahtası nedir ? Özellikleri Nelerdir


Yazı tahtası, hayatımızın önemli bir kısmını önünde geçirdiğimiz, öğrencilik yıllarımızın vazgeçilmezi materyallerden biridir.

Doksanlı yıllara kadar kara tahta adıyla anılan yazı tahtaları, ahşap malzemeden üretilmekte ve tebeşir adı verilen bir nevi kireç taşı kullanılarak üzerine yazı yazılabilmekteydi, ahşap zemin üzerine tebeşir ile yazılan yazılar,silgi olarak bilinen ve bir nevi keçeden oluşan materyalle kolaylıkla silinerek, tekrardan yazıma hazır hale gelmektedir.

Tahta üzerine yazılan yazıların silinmesinde önemli miktarda toz oluşması nedeni ile yazı tahtası bulunan ortamların temizliği ayrı bir zahmet gerektirmektedir.

Günümüzde kara tahtalar demode olmuş, ahşap tahtaların yerini laminant veya emaye yazı tahtaları almıştır. Laminant yazı tahtalarında tebeşir yerine board marker veya yazı tahtası kalemi olarak anılan kalemler kullanılmaya başlandığından, tahtanı olduğu bölgede tebeşir tozu sorunu da ortadan kalkmıştır.

Yazı tahtası nasıl yapılır?


Beyaz yazı tahtası üretimi oldukça kolay olmasına karşın, ürünlerin ağır olması ve çok yer kaplaması üretim sürecini zorlaştırmaktadır.

Beyaz yazı tahtası üretiminde genellikle 8 mm kalınlığında mdf kullanılmaktadır, üretilecek yazı tahtası ölçülerine uygun olarak kesilen mdf üzerine laminant adı verilen malzeme yapıştırılır, laminantın yapıştırılması ardından, tahtanın çevresi alüminyum veya ahşap malzeme ile kaplanır. Oluşturulan bu çerçeve yazı tahtasının estetik olarak güzel gözükmesini sağlamak yanında, mdf üzerine yapıştırılan laminantın yapıştığı yerden çıkmasına engel olmaktadır.

Yukarıda belirilen şekilde üretilen yazı tahtası kullanım amacına uygun olarak, duvara monte olarak kullanılabilmesi yanında, metal veya ahşap ayakların monte edilmesi ardından teleskopik ayaklı yazı tahtası veya ahşap ayaklı yazı tahtası olarak kullanılabilir.

Genellikle piyasada çok tutulan beyaz yazı tahtası olmakla beraber, yeşil ve siyah renkte laminant kullanılarak yeşil tahta veya kara tahta da üretilebilir.


Yazı tahtası fiyatları ile kalite ilişkisi


Yazı tahtası fiyatları ve kalitesi üretici firmalara göre farklılık göstermekle birlikte, yazı tahtası için en önemli faktör kullanılan laminant malzemenin kalitesidir, kalitesiz laminant kullanıldığında, tahtanın üzerine yazılan silinmeyecek olduğundan yazı tahtasının temel işlevi çalışmayacağından kullanılamaz hale gelecektir.

Tahta fiyatlarını etkileyen önemli bir faktör ise teleskopik ayaklı yazı tahtalarının ayak kaliteleridir, Metal ayaklar olduça ağır olan tahtayı sağlam biçimde ayak tutacak kalite ve sağlamlıkta olmalıdır.

Değişik kalite ve fiyatlarda yazı tahtalarını incelemek için www.tahtalar.com sitesini inceleyerek satın alacağınız ürünleri temin edebilirsiniz.

Hp M252n muadil toner