Güvenli Alışveriş

TONER DOLUMU İLE YENİLEME ARASINDAKİ FARK NEDİR?

KALİTELİ TONER DOLUMU

Ülkemizde her ne kadar toner dolumu denilse de, gelişmiş ülkelerde recycle tabiri kullanılan yenileme işlemidir. Kartuşun yalnızca içindeki tozun muhafaza edilmesi dışında, kasetin içinde çalışan başka aksamlar varsa ve bu çalışan parçalar önemli bir değer oluşturmaktaysa, içindeki toz bitti diye kartuşun tamamını atmak yerine, toz ilave edilip, hayati önem taşıyan parçaların yenileriyle değiştirilerek kartuşun baskı özelliklerinden bir şey kaybetmeden yeniden kullanılmasına yenileme denir.

Fotokopi makinelerinde kullanılan parçaların tamamı belli bir ölçekte küçültülerek laser toner kartuşunun içine sığdırılmış durumdadır. Fotokopi makinelerindeki parça boyutları kartuş içerisine oranla çok daha büyük olduklarından ve baskı sırasında oluşan atık tozların bir kanal yoluyla ünite dışındaki atık toz kutusuna atılabilmeleri nedeniyle sadece toner takılarak belli adette baskı yapabilmektedirler.

Belirlenen baskı adedine gelen fotokopi makinelerinde çalışan parçaların bulunduğu ünite değiştirilerek tekrar kullanıma devam edilebilir. Oysa yazıcılarda durum böyle değildir. Üretilen orijinal toner kartuşları yeniden doldurulmaları istenmediğinden dolum yapılabilmesi için herhangi bir düzenek konulmamıştır. Kartuş içinde çalışan parçalarda ancak haznedeki tozun bitimine dek sorun çıkarmayacak özelliklerde üretilmiştir. Yalnızca içine toz doldurularak toner dolumu yapılması maliyet olarak çok ucuz fiyatlara gelse de kalite olarak gün geçtikçe kötüye giden bir eğri oluşacaktır

Yazıcı toner kartuşları, kolay sökülüp takılmamaları için vida yerine pimler kullanılarak üretildiğinden işi bilmeyenlerin kolayca açılabileceği bir ürün değildir. Yani konuya vakıf olmayanların yapmamasını amaç edinen orijinal kartuş üreticileri, ellerinden gelen gayreti göstermişlerdir.

Hassas bir sisteme dayalı olarak çalışan yazıcı toner kartuşları yalnızca içlerine toz eklenerek randımanlı şekilde çalışamazlar. Bu nedenle içindeki tozu biten toner kartuşu işini iyi bilen bir usta tarafından sökülerek özellikle baskı kalitesini birinci derecede ilgilendiren parçaların sıfırlarıyla değiştirilerek kaliteli toz ile yeniden dolum yapılması gerekmektedir.

Kaliteli parçalar kullanılarak yapılan toner yenileme işlemi sonucunda, yazıcı kartuşunuz orijinalden farksız olarak baskı yapmaya hazır olacaktır. Acil durumlarda dahi acele ederek işi bilmeyen dolumculara toner doldurtmak kartuşunuzu riske atmaktan başka sonuç vermeyecektir. Unutulmamalıdır ki en ucuz toner dolumu bilim kopya maliyeti en ucuz olandır. Kalitesiz baskı yapan kartuş kağıdın üzerinde hiç hoş olmayan lekeler bırakacağı gibi döktüğü tozlarla yazıcınızı da aşırı derecede kirleyecektir. Dolum fiyatlarıyla yenileme fiyatlarını karşılaştırmak yerine orijinal fiyatlarıyla yenileme fiyatlarını karşılaştırmanızda fayda var çünkü yenileme dolumla rekabet etmez, orijinalle rekabet eder.