Güvenli Alışveriş

Kına tahtı nedir, nasıl hazırlanır, nereden temin edilir

KINA TAHTI HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZ İÇİN

0536 283 95 03

Kına tahtı özellikleri

 

 Kına tahtı nedir sorusuna cevap vererek konuya başlayalım, müstakbel gelin adayının ailesiyle geçireceği son gecede, gelin namzedi için hazırlanmış, sultanlara yaraşır, geleneksel motiflerle süslenmiş, çoğu osmanlı imparatorluğu dönemi figürleriyle süslü kadife veya benzeri kumaşlarla süslü oturma elemanıdır.

 
Osmanlı saraylarındaki muhteşem haremler örnek alınarak modelleri geliştirilen ürünlerde genellikle altın yaldız metaller ve kırmızı renk kumaşlar kullanılmıştır.
 
 

Kına tahtı nasıl hazırlanır

 
 
Kına tahtı yapımı esnasında imalatı yapan firma, kendi zevkine uygun kullanışlı ürünlerden yararlanarak eksiksiz biçimde tüm detayları tam olarak müşterinin beğenisine sunmuştur, bu nedenle hazırlanış aşaması sadece montaj yapılmasından ibarettir.
 
Gelin namzedinin hayatı boyunca bir kez kullanacak olmasına karşın, hayatında bir defa yaşayacağı bu çok önemli gecede gösterişli ve herkesden farklı olmak istediği durumlarda istediği tasarımda ve renklerde kına tahtı imalatı yapılması mümkündür.
 
İstanbul, ankara, izmir, bursa, adana, eskişehir gibi büyük illerde bu ürünün satışını ve kiralama işlemini yapan firmalar olmasına rağmen, imalat yapan firma miktarı sınırlıdır, bunun nedeni ürünün imalatı esnasında kullanılan malzemelerin metal, ahşap, kumaş, plastik, bakalit gibi ürünlerin aynı anda kullanılması ve bunların her birinde ayrı bir işçilik ve beceri gereksinimidir.
 
Bu nedenle firmaların önemli bir kısmı kına tahtı yapımı yerine kiralama yoluna gitmekte, üretici firmalardan tedarik ettikleri tahtları showroomlarında görücüye çıkarıp, müşterilerinin istekleri doğrultunda satışını yapıp veya kiraya verebilmektedir.
 
ikinci el satış yapıldığında veya kiralama seçeneği kullanıldığında en ucuz fiyatları ödeyerek ürünler satı alınabilir veya kiralık olarak belli dönemde kullanılabilir.
 
 

Kına tahtı imalatı nasıl yapılır

 
 
Tahtların üretimi oldukça meşakkatli ve zordur, ürünlerde iskelet olarak demir kullanılır, sağlam ve güveli bir ürün için metal iskeletin hazırlanması ardından bu ürün boya atölyesinde isteğe bağlı biçimde altın veya gümüş varak ile boyanır.
 
Boyama yüzeyi ne kadar kaliteli olursa ürün o kadar gösterişli ve orijinal tahtlara o kadar yakın olur, tahtlar da salıncak tercih ediliyorsa kullanılan zincirin mutlaka nikel kaplama olması gerekir, metal kısmın hazırlanması ardından ahşap parçaların hazırlanmasın geçilir, dikkat ve özenle hazırlanan ahşap parçaların üzeri kaliteli kadife ve kumaşlarla özenle kaplanması sonucu sultanlara yakışacak muhteşem ürün ortaya çıkmaktadır.
 
Kişiye özel imal edilen ürünlerde renk ve şekil değişimi mümkün olduğundan, kesinlikle kişiye özel butik tasarımların üretilmesi imkan dahilinde olup, kişiye özel kına tahtı kullanılarak benzersiz kına gecesi fotoğrafları ve videoları ile çok özel olabilirsiniz.
 
Kına tahtı, bir genç kızın belkide hayatında sadece bir kaç saat oturabileceği bir koltuk olmasına karşın, genç kızların hayallerini süsleyen düğün öncesi geçirecekleri nadir zaman içinde önemli yer tutmaktadır.
 
aslında bunun kiralık olması veya sahibinden satın alınmış olması gerçek hayatta çok önemli değilken, gelin kızın tarafından bakıldığında önemli bir etmendir.
 
İnsan kendini kiralık gelinlik içinde ne kadar huzursuz hissediyorsa, kiralık kına tahtı üzerinde de o kadar huzursuz hissedebilir.
 
İkinci el sahibinden satılık kına tahtı almak yerine imkanlar dahilinde evde kına tahtı nasıl yapılır konusu biraz araştırılarak benzer bir ürün çok profesyonel olmasa da evde yapılarak, bu değerli an el emeği, göz nuru ile evde yapılarak kullanılabilir.