Güvenli Alışveriş

Masaj

Masaj Nedir?

Masaj neredeyse insanlığın var olduğu günden beri kullanılan bir tedavi aracıdır, öncelikle tedavi amaçlı kullanılmaya başlamış, zaman içinde tedavinin yanında insan vücudunu önemli ölçüde rahatlattığı anlaşılarak, dinlenme ve rahatlamak amacıyla uygulanmaya başlanmıştır.

Masaj yapan kişinin elinin rahat hareket etmesi ve masaj yapılan kişinin cildinin sıkışarak canının acımaması amacıyla masaj esnasında çeşitli yağlar kullanılır. Kullanılan yağların içerisine çeşitli aromalar katılarak tenin daha güzel kokması sağlanabilir.

Masaj uygulaması yapan terapistler bayan ise masöz, erkek ise masör olarak adlandırılır, aslında Türkiyede yeni uygulanıyor olmakla beraber bizim kültürümüzde de masaj vardır, ünlü Türk hamamlarında bulunan tellak ve natır adıyla anılan keseciler sabun köpüğü kullanarak müşterilerine bir nevi masaj hizmeti vermektedir.

Günümüzde spa adıyla anılan hamam, sauna, köpük, masaj hizmetleri, birçok ülkede yapılan işlemlerin harmanlanması sonucu ortaya çıkan bir olgudur.

Sağlık ve rahatlamak amacıyla yapılan masajlar çeşitli isimlerle adlandırılmakla beraber geliştirildikleri ülke ve bölgelere göre değişik isimler almaktadır. Yaygın olanlara bakmak gerekirse, masaj çeşitleri şöyledir.

Klasik masaj- İsveç masajı

Vücudun zindeliğini arttırmak ve rahatlamak amacıyla yapılan masaj çeşididir, çeşitli yağlar kullanılarak yapılan avrupai masajdır, sabah yapılması önerilir, güne zinde başlanmasını sağlayan ve sık yapılan masaj türüdür.

Aromaterapi Masajı

Sık kullanılan masaj tekniklerinden biridir, çeşitli bitkilerden alınan aromaların uygun yağlarla karıştırılarak hazırlanan yağlarla yapılan relaks veya rahatlama masajıdır, hafif bir masaj türüdür.

Thai Masajı

Zor ve uzun süren masajlardan biridir, sertle yumuşak arası bir zeminde uygulanan ve bazı yoga hareketlerinin masöz veya masör tarafından masaj yaptıran kişiyi çekmek, gerdirmek veya esnetmek suretiyle yapılır. Uzman ellerde yapılan masajın sonucu muhteşemdir.

Shiatsu Masajı

Japon ve çin karışımı bir masaj türüdür, akapunktur noktası olarak bilinen bölgelere iğne yerine terapist masöz veya masörün parmaklarıyla baskı yapması ile yapılan bir masaj türüdür bölgesel ağrılara iyi geldiği gibi rahatlamak ve zindelik için de yapılan masajlardan biridir.

Bali masajı

Genellikle rahatlamak amacıyla yaptırılan masaj çeşitlerinden biridir, yoğun baskı uygulanarak yapılır, kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği olduğundan keyifli masaj çeşitlerinden biridir.

Derin doku masajı

Oldukça sert bir masaj türüdür, yavaş hareketlerle yapılmasına karşın yüksek basınç uygulanarak yapıldığından yumuşak masajlara göre can yakıcıdır denilebilir, bu masajda vücuttaki toksinlerin atılması hedeflenir.

Sporcu masajı

Özellikle spordan önce ve sonra yapılan masajdır, spordan önce kan dolaşımını hızlandırması ve belli kasların uyarılmasını sağladığından zinde olarak spora başlanabilir, spordan sonra ise rahatlamak amacıyla kullanılır.

Tantra masajı

Ülkemizde pek bilinmese de uzak doğu kökenli bu erotik masaj yağlanmış vücutların birbirine sürtünmesiyle yapıldığından kişilerin vücutlarındaki en erojen bölgelerinin keşfedilmesine yardımcı olan sex öncesi erotik masajdır.

Nuru masajı

Tantra masajı ile benzer özellikler taşımakta erotik amaçlı ve vücut ile yapılan masaj türüdür.

Masaj erkek ve kadınlar için oldukça keyif verici ve rahatlatıcı bir aksiyon olmasına karşın masajın usta ellerde yapılması çok önemli, bu nedenle meb onaylı bir çok kursta 608 saat süren bir eğitim verilerek yeni masör ve masözler yetiştirilmektedir. Diplomalı masöz ve masörler spa merkezlerinde kolaylıkla masöz terapist veya masör terapist olarak iş bulabilmektedir.

Ayrıca özel masaj salonları ve evde masaj hizmeti veren bir çok kişi geçimini bu yolla sağlayabilmektedir.Burada masaj yaptıracak olanların dikkat etmesi gereken masaj yaptıracakları terapistin eğitimli olup olmadığınla ilgilenmesidir.

Masaj fiyatları baz alınarak yapılan seçimlerde ucuz masaj yapan terapistlerin ucuza çalışan terapistler olduğu ucuz masaj fiyatları ödeyerek alınan hizmetin de ucuz olacağı unutulmamalıdır.

Masaj salonuna veya spa merkezine gitmeden evde masaj hizmeti veren masöz veya masörleri kendi evinize çağırarak masaj hizmeti alabileceğiniz gibi, iş yerinize de çağırabilir, şirket personelinize önemli bir motivasyon sağlayabilirsiniz.

Ancak bu işte en mutlu sona ulaşmanın tekniği mumla loş aydınlatılmış bir ortamda dingin bir müzik eşliğinde kendinizi bir uzmanın parmaklarına bırakmak.

Bu ortamı sağlayan uzman terapist ister sizin evinize gelerek, ister kendi evinde hizmet vererek, ister spa da isterse masaj salonunda olsun fark etmez.