Güvenli Alışveriş

Teleskopik ayaklı ve duvara monte beyaz okul yazı tahtası

Yazı tahtası çeşitleri ve fiyatları nasıl oluşur


Yazı tahtası denildiğinde aklımıza okulda kullanılan kara tahta adıyla bilinen ahşap yazı tahtaları gelse dahi günümüzde tebeşir ile yazılan tahtaların tamamı çok eskilerde kalmıştır.
Önemli bir sektör haline gelen yazı tahtası imalatı, okul, ofis ve evlerde kullanılabilecek çeşitli model ve ebatlarda beyaz yazı tahtası üretmektedir.
Yazı tahtalarında kullanılan malzeme temelde iki kısma ayrılmaktadır. Bunlardan birisine laminat diğerine ise manyetik adı verilmektedir.

Laminat yazı tahtası

Laminat yazı tahtaları genellikle 8 mm mdf malzeme üzerine laminat adı verilen beyaz, yeşil veya siyah malzeme yapıştırılarak üretilen tahtalardır. Laminat oldukça pürüzsüz bir yüzeye sahip olduğundan board markör veya tahta kalemi adı verilen kalemle üzerine yazı yazıldığında tahta silgisi ile kolayca silinebilir yapıda olması nedeniyle tercih edilen bir malzemedir.

Manyetik yazı tahtası

Manyetik yazı tahtalarının laminat tahtadan farkı, üretim esnasında mdf ve laminat arasına metal bir plaka konulmasından ibarettir, manyetik yazı tahtalarının en önemli farkı tahta üzerine mıknatıs yapışabilir olmasıdır. Böylelikle mıknatıslı yazı tahtası silgisi tahta üzerine kolayca yapışabilmekte ve küçük mıknatıslar yardımıyla not yazılan kağıtlarda tahtanın üzerine tutturulabilir. Kullanılan ek malzemeler nedeniyle manyetik yazı tahtası fiyatları diğer modele göre pahalıdır.

Duvara monte yazı tahtası

Duvara monte yazı tahtası adından da anlaşılabileceği gibi üzerindeki aparat yardımıyla duvara sabitlenerek kullanılan klasik okul yazı tahtası tipinde tahtalardır. Oldukça geniş bir ebat yelpazesine sahiptir.

Teleskopik ayaklı yazı tahtası

Teleskopik ayaklı yazı tahtası adıyla bilinen tahta çeşidi ise istenilen yerde kullanılabilen seyyar bir üründür, buyları ayarlanabilen 3 adet ayağa sahip olan ürün, istenilen yere kolayca kurulup, kullanımı bittiğinde ise kolayca kaldırılabilen yazı tahtası çeşididir.

Flipchart Yazı Tahtası

Flipchart yazı tahtası, ayaklı yazı tahtası üzerine aparat monte edilmiş yazı tahtalarına verilen isimdir, flipchart adı verilen ve genekkikle 60x90 ebatlarında üretilen kağıdın takılmasına yarar. Flipchart kullanım amacı genellikle sunum esnasında kağıtlar üzerine önceden yazılan bilgiler, tahta üzerine yazı yazmadan sayfalar çevrilerek anlatım yapılması gereken durumlarda kullanılır.

Tekerlekli yazı tahtası

Tekerlekli yazı tahtası genellikle teleskopik ayaklı olarak kullanılamayacak ebatlardaki büyük yazı tahtalarının kolayca hareket ettirilebilmesi amacıyla üretilmektedir, brifing yazı tahtası olarak da anılan bu ürünler tek yüzlü olabildikleri gibi çift yüzlü olarak da satılmaktadır.