Güvenli Alışveriş

Yazıcı Toneri Nedir?

Dünyadaki gelişmiş ülkelerin birçoğunda önemli sektörlerden biri olan toner dolumu ülkemizde merdiven altı tabir edilen sektör olmuştur. Yurt dışında yeniden üretim denilen doldurma işleminde gerek doğayı korumak gerekse kullanılmış boş kartuşları yeniden ekonomiye kazandırmak amacıyla boşalmış yazıcı tonerleri toplanarak geniş ölçekli fabrikalarda yenilenip ekonomiye tekrardan kazandırılmaktadır. Yenileme yapılırken kartuş üzerindeki görüntü kalitesini oluşturan parçaların tamamı yenileriyle değiştirilerek haznesi toner tozu ile yeniden doldurulup kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Yenileme yapılan toner fiyatları orijinaline göre çok daha ekonomik olduğundan kullanıcılar tarafından rağbet görmektedir.

Ülkemizde konu iyice yozlaştırılarak neredeyse boş şişeye deterjan doldurmak kadar ayağa düşmüştür. Kartuşun üzerini delip, toz doldurmaya dek çeşitli versiyonlar denenen doldurma teknikleriyle çalışan dolumcular sayesinde çok ucuz fiyatlara yapılan ancak kullanıcıyı kalitesiz baskıya mahkûm eden bir sektör olmuştur. Uyanık girişimciler bitmeyen toner, dolan toner ya da bitmeyen kartuş isimlerini kullanıp tüketiciyi yanlış bilgilendirerek kolay yolu seçmişlerdir.

Bitmeyen kartuş denilen sistem orijinal kartuşun üzerine delik açılarak bir hortum yardımıyla yedek mürekkep haznesine bağlantı yapılıp yazıcı kartuşunun daha uzun ömürlü yazması hedeflenmiştir. Ancak yazıcı kartuşlarının baskı yapan kafaları içindeki mürekkep bitene dek çalışabileceği kalitede üretildiğinden uzun süreli kullanımlarda nozullar arızalanarak baskı kalitesinin bozulmasına veya hiç kopya alamamanıza neden olmaktadır. Bitmeyen kartuş yerine tonerli yazıcılar kullanılarak çok daha ucuz fiyatlara baskı yapabilirsiniz. Bitmeyen toner sistemi ise yazıcı kartuşunun atık toner haznesine ve toz haznesine birer tıpa konmasından ibarettir. İçindeki toz bittiğinde atık toz boşaltılarak ve yeniden toz ilave edilerek çalışma esasına göre üretilmiştir. Bitmeyen kelimesi kulağa hoş gelse de kısa zaman sonunda kartuşun içerisindeki parçalar yıprandığından kopya kalitesi süratle bozulacak, fotokopi kağıdı üzerine gölgeler, lekeler oluşacak ve siz yeni kartuş almak zorunda kalacaksınız.

Tonerli yazıcı fiyatları oldukça uygun rakamlara satıldığı günümüzde sorun olan konu yazdırma maliyetleri olmaktadır. Öncelikle maliyetlerinizi düşürebilmek için dolum yapılabilen yazıcılar arasından tercih yapmanız gerekmektedir. Satıcılar konuya hâkim olamadığından her yazıcının doldurma yapmaya uygun olduğunu söylemektedirler. Siz işinizi şansa bırakmayıp satın almadan önce işi bilen bir uzmana, size uygun yazının dolum yapılabilen yazıcılar arasında olup olmadığını sormanızda fayda vardır.

Tonerli yazıcı fiyatları hesaplı olsa da kullanım maliyetleri yüksek olanlar ekonomik olmaktan çıkarak, çok yüksek maliyetli para tuzağı haline dönüşebilir. Satın alacağınız yazıcının toner dolum fiyat listesini inceleyerek maliyetleri kontrol etmenizde fayda olacaktır. Çünkü bazı kartuşların üzerinde çip denilen elektronik kart sistemleri bulunmaktadır. Çip fiyatları değişkenlik gösterdiğinden dolum fiyatlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Satın alacağınız yazıcının toner dolumu kaç para olursa olsun siz yenileme fiyatları hakkında bilgi alın. Yenileme yapılmadan sadece toz eklenerek yapılan dolumlar sizi kötü kopyaya mahkum etmekten başka işe yaramayacaktır.

Toner dolumu nasıl yapılır: Yazıcınız kartuşunda fotokopi makinesi içindeki parçaların tamamı mevcuttur. Haznedeki tozu üzerine alan manyetik merdane aldığı tozu drum üzerine aktarır. Drum üzerindeki toz fotokopi kağıdına aktarılarak, fotokopi kağıdı üzerinden baskı oluşturur. Fotokopi kağıdı yazıcıdan çıkarken ısıtıcı merdanenin baskısıyla toner tozu kağıt üzerine kalıcı şekilde sabitlenir. Drum üzerinde kalan kullanılamamış atık tozlar, blade yardımıyla sıyrılarak atık haznesine boşaltılır. Kartuş içindeki parçalar sürekli temas içinde olduklarından kolayca yıpranırlar. Bu nedenle orijinal kalitede baskı alabilmek için her dolumda bu parçalar yenileriyle değiştirilerek görüntü kalitesi daima orijinal kalitede tutulabilir. Toner dolumu ne kadar kaliteli malzeme kullanılarak yapılırsa baskı kalitesinin düzgün olması yanında uzun ömürlü kullanım sağlamaktadır. Yazıcı toneri değiştirmek yerine yenileme yaptırarak en ucuz fiyatlarla kopyalama yapılabilir.

Yazıcı kiralama veya orijinal toner kullanma yerine yenilemeyle, yapacağınız harcamaları asgariye indirebilirsiniz. Kiralık yazıcı kullanan firmaların bilmesi gereken önemli konulardan biri de tarama yaptığınızda numaratörün sanki fotokopi kağıdı üzerine baskı yapılmış gibi saymasıdır. Taramada fotokopi kağıdı üzerine baskı yapılmadığından maliyeti olmayan işleme ödeme yapmış olursunuz. Yazıcı kiralamak yerine çekinmeden arayıp yazıcı tavsiyeleri alarak çok ucuz fiyatlara kopyalama yapabilirsiniz.

1999 yılından bu yana sadece yenileme toner üreten firmamız İstanbul Anadolu yakasındaki müşterilerimize yıllardır kaliteli, ekonomik, sorunsuz ve güvenli ürün yelpazemizle hizmet vermektedir. Toptan kırtasiye ve toptan A4 fotokopi kağıdı satışı yanında dünya standartlarında üretilmiş, tam dolu, yüksek kapasiteli, ithal muadil toner kartuşlarının toptan satışını yapmaktadır. Acil toner, kırtasiye ve fotokopi kağıdı ihtiyaçlarınızda İstanbul Anadolu yakasındaki müşterilerimize hızlı servis sistemimizle aynı gün içerisinde ücretsiz teslimat yapmaktayız. Yüksek stok seviyemiz, tecrübeli ve güler yüzlü acil sipariş hattımızla ihtiyaçlarınız çok hızlı şekilde ve ekonomik fiyatlara çözümlemeye hazırız. Toptan muadil toner siparişlerinizde Türkiye’nin her köşesine ücretsiz kargo sistemimizden yararlanarak orijinal kalitesindeki ürünlerimize ulaşabilirsiniz. Bizimle tanıştıktan sonra uygun fiyatlı ürünleri nereden bulurum, nasıl alırım benzeri sorularınız kalmayacaktır. Muadil ve yenileme yazıcı kartuşlarımız kullanıcı hataları da dahil olmak üzere içindeki toz veya çip bitene dek garantimiz altında olduğundan ödediğiniz her kuruşun karşılığını tam olarak alabilirsiniz. Yalnızca sipariş vermek için değil, ürünlerimizle ilgili aklınıza takılan her soruda çekinmeden arayabilirsiniz. Tecrübeli müşteri temsilcilerimiz ellerinden gelen yardımı yapacaklardır.