Güvenli Alışveriş

TONER ÇİPİ

TONER ÇİPİ NEDİR?

Yazıcı üreticilerinin ürettikleri yazıcı tonerlerinin üzerine değişik amaçlarla taktıkları elektronik karta toner çipi denmektedir. İlk olarak faks özelliği olan yazıcılarda kullanılan çipler basit bir sigorta düzeneğinden oluşmaktaydı. Takılma nedeniyse toner boşken gelebilecek faksları basmaya çalışırken boş kağıt çıkartmayı engellemekti.

Çip üzerindeki kontör bittiğinde gelen faksları basmak yerine hafızaya alan yazıcı yeni toner takıldığında hafızasındaki bilgileri kağıda dökmekteydi. Hp ve Canon firmaları ürettikleri yazıcılara koydukları çip yalnızca sahte toner kullanımını engellemek amacıyla kullanıcısına bilgi vermek üzere takılan çipleri tercih etmektedir. Dolum esnasında çip değişmemesi durumunda sadece orijinal olmayan sarf malzemesi uyarısı vermekte, ancak çipsiz olarak da kullanılabilmektedir. Xerox, Samsung, Oki, Konica Minolta firmaları ise ürettikleri kartuşlarının dolumunu engellemek amacıyla oldukça detaylı çipler kullanmaktadır. YAZICI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ konusunda önce dolum firmalarının çip ücretini asgariye indirebilmek amacıyla reset adı verilen yeniden kontör yüklemeye çalışmak veya yazıcının anakartı üzerine modül denen ek parçayı lehimleyerek kullanma yollarını seçtikleri bilinmektedir. Ancak bu tarz sorun çözme çalışmaları genelde kullanım esnasında sıkıntı yarattıklarından önerilmemektedir.

Toner çipi fiyatları, yazıcının ilk piyasaya sürüldüğü dönemlerde yüksek olsa da kullandığınız yazıcı çok az sayıda satılan ara ürün değilse, çip fiyatları ilerleyen dönemlerde düşmektedir.

Çipli tonerlerin diğer bir sorunu da versiyon farklarından oluşmaktadır. Aynı marka aynı model olmalarına karşılık, farklı dönemlerde üretilmiş olan kartuşların birisinde çalışan çip diğerinde çalışmamaktadır. Özellikleri aynı olmasına rağmen dolum fiyatları ucuza mal olan yazıcılar, çipli olanlara göre daha yüksek fiyata satılıyor olmasına rağmen kullanım sırasında birim kopya başına ödediğiniz ücret önemli miktarda azalacağı için çok daha avantajlı olacaktır.

 

TONER NEDİR TONER FİYATLARI TONER DOLUM FİYATLARI TONER DOLUMU ZARARLARI ORİJİNAL TONER NASIL ANLAŞILIR
TONER TOZU ORİJİNAL TONER TONER TOZU FİYATLARI UCUZ TONER DOLUMU DOLUM YAPILAN LASER YAZICILAR
TONER ÇİPİ BOŞ TONER ALIMI MUADİL TONER (yan sanayi) ORİJİNAL TONER ALIMI KOLAY DOLUM YAPILAN YAZICILAR
KALİTELİ TONER TONER DOLUMU MUADİL TONER FİYATLARI BOŞ TONER ALAN FİRMALAR YAZICI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ
BOŞ TONER TONER YENİLEME UCUZ MUADİL TONER BOŞ TONER FİYATLARI  
BİTMEYEN TONER GARANTİLİ TONER ORİJİNAL TONER FİYATLARI TONER DOLUMU NASIL YAPILIR